داکت اسپلیت چیست؟انواع آن،دسته بندی وشرایط نصب

داکت اسپلیت چیست؟انواع آن،دسته بندی وشرایط نصب

داکت اسپلیت چیست؟

-سیستم داکت اسپلیت سیستمی است که از دوبخش تشکیل شده است:

یونیت داخلی

یونیت خارجی

به یونیت خارجی آن اصطلاحا کندانسور یونیت می گویند.که شامل کویل کندانسور ،فن کندانسور و کمپرسور می باشد.

به یونیت داخلی اواپراتور یا هواساز گفته می شود.

ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی توسط لوله های مسی عایق شده صورت می گیرد.

نحوه کارکرد آن به این صورت است که کندانسور ،گاز خنک شده را به یونیت داخلی ارسال می کند،در داخل یونیت داخلی توسط گاز گرفته می شود و به هوای سرد تبدیل می شود، هوای سرد هم توسط فن به محیط داده می شود.

داکت اسپلیت چیست؟انواع آن،دسته بندی وشرایط نصب

همچنین شما میتوانید با کلیک روی ((چند نوع کولر گازی داریم؟بررسی انواع کولر گازی)) از خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری درباره کولر های گازی کسب کنید.

 

دسته بندی انواع داکت اسپلیت:

۱.داکت اسپلیت معمولی

۲.داکت اسپلیت اینورتر

گرید داکت اسپلیت های مصرف معمولی B و گرید داکت اسپلیت های کم مصرف A می باشد که داکت اسپلیت اینورتر نام دارند.

مزیت آنها این است که هزینه برق کمتری را برای مصرف کنندگان دارند.یعنی با استفاده از تکنولوژی اینورتر،وقتی مصرف کم می باشد دور کمپرسور پایین می آید.

وقتی مصرف بالا می باشد دور کمپرسور هم بالا می رود.چون عمده مصرف برق کمپرسور ها لحظه استارت است که به شدت آمپر مصرفی آن بالا می رود پس وقتی  که تعداد استارت ها را کم کنیم یعنی مصرف برق را هم کم کرده ایم.

در کمپرسور دور متغیر اتفاق به این صورت می افتد که بایک بار استارت یکبار استارت میزند و دور آن به کمترین دور ممکن می رسد و دوباره دور آن بالا می رود و این باعث می شود که مصرف برق پایین تر بیاید.

یکی از عیب های اساسی آن این است که عمر کمی دارند، چون کمپرسور مداوم روشن می باشد،عیب دیگر آن هزینه اولیه بالای آن می باشد.

 

شیوه و نحوه نصب داکت اسپلیت

از دهانه خروجی هواساز یا همان یونیت داخلی در سقف کاذب کانال کشی انجام شده و در قسمتی که نیاز باشد دریچه ای تعبیه می گردد و متناسب با هر فصل هوای سرد و یا گرم خارج می شود.

برای تولید هوای گرم یک کویل آب گرم در جلوی دستگاه یا پشت دستگاه قرار می گیرد.

کویل آب گرم که یک کویل مسی مارپیچ دو ردیفه یا سه ردیفه می باشد ،آب گرم داخل آن می گردد و همان فن هواساز این بار هوارا از روی آن عبور می دهد،گرمای آب را می گیرد و تبدیل به هوای گرم می کند، وآن را به فضای مورد نیاز ارسال می کند.

می توان تولید گرما را از طریق معکوس کردن سیکل تبرید را اضافه کرد.

این سیستم دارای مکش و دهش با کانال می باشد،که عموما مکش آن پشت دستگاه می باشد که این مکش باعث می شود که چرخش هوا در سرما یا گرما در محیط کامل صورت بگیرد و سریعتر محیط را به دمای یکنواخت می رساند.بهترین مکان برای دریچه مکش ۷۰ سانتی متر تا یک متر از زمین می باشد.

داکت اسپلیت چیست؟انواع آن،دسته بندی وشرایط نصب

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

۱.مستقل بودن هر واحد

۲.هزینه اولیه ارزان

۳.تعمیر و نگه داری کم

۴.کارکرد آسان

۵.طول عمر مناسب

 

معایب استفاده از داکت اسپلیت

۱.کنترل زوم ندارد،هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می شود،تمام فضا اعم از سالن و اتاق های خواب هم دما می شوند با وجود ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است،دمای هوا اندازه گیری می شود و این از بزگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است.

۲.در مقایسه با مینی چیلر یا چیلر مصرف برق آن تا حدودی کمتر می باشد، ولی نسبت به اسپلیت دیواری ((کولر گازی)) مصرف آن بالاتر می باشد.

۳-در اکثر داکت اسپلیت ها صدای دستگاه آزار دهنده می باشد.

نکته:

در انتخاب دستگاه داکت اسپلیت دو فاکتور مهم وجود دارد:

۱-انتخاب دستگاه

۲-اجرای درست و اصولی

برای بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت باید اجرای کانال کشی و لوله مسی توسط افراد مجرب انجام شود .به راحتی می توان گفت ۵۰ درصد کارآیی دستگاه وابسته به اجرای اصولی دستگاه است.

داکت اسپلیت چیست؟انواع آن،دسته بندی وشرایط نصب

منبع:کولر های گازی اسپلیت

No comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *